Zostań krótkofalowcem

Jeśli interesujesz się nowoczesną techniką radiową i chcesz poznać jej specyfikę to zostań krótkofalowcem. Czym jest krótkofalarstwo i czym różni się od obecnie stosowanych środków łączności i komunikatorów społecznych ? Najkrócej mówiąc, krótkofalarstwo polega na nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych – od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie do mikrofal między krótkofalowcami za pomocą radiostacji , potwierdzaniu łączności kartami QSL i uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich. Krótkofalowcy, jako jedyna grupa użytkowników urządzeń radiokomunikacyjnych, posiadają przywilej polegający na tym, że mogą pracować na samodzielnie skonstruowanych urządzeniach, bez starania się o uzyskanie dla nich dodatkowych homologacji. W odróżnieniu od tradycyjnych łączności telefonicznych, komunikatorów społecznych typu skype, czat itp. łączność krótkofalarska polega na tym, że nie wiesz kto okaże się Twoim korespondentem, na początku nie wiesz z kim rozmawiasz, ale w trakcie rozmowy może okazać się, że rozmawiasz np. z królem jakiegoś egzotycznego państwa, szejkiem lub inną ciekawą osobą. Takie sytuacje zdarzają się prawie każdemu krótkofalowcowi. W ramach łączności międzynarodowych możesz tu poznać wielu ciekawych ludzi np. aktorów, pilotów, królów, książąt, prezydentów państw, duchownych, astronautów, piosenkarzy i celebrytów. W tym gronie są bowiem przedstawiciele wszystkich grup zawodowych.

Czytaj dalej

Andrzej Kurtz SQ9IWG SK

18 maja 2019 r. w Siemianowicach Śl. zmarł były członek, a obecnie sympatyk klubu SP9KJM Andrzej Kurtz ex SQ9IWG. Uroczystość pogrzebowa  odbędzie się w najbliższą środę tj. 22 maja br. o godzinie 10.00 w kaplicy  przy ulicy Maciejkowickiej w Siemianowicach Śl. – Michałkowicach. Cześć  Jego pamięci.

Info: Tadeusz SP9HQJ

Informacja dla konstruktorów urządzeń nadawczo-odbiorczych i kolekcjonerów starego sprzętu

Kilka dni temu Marek Magiera, syn zmarłego 2 lata temu Antoniego Magiery SP9FRZ, byłego prezesa Rybnickiego Oddziału Terenowego PZK zwrócił się do mnie mailem (na stronę klubową) z prośbą o poinformowanie krótkofalowców o możliwości nabycia wielu ciekawych urządzeń, lamp i innego sprzętu po zmarłym ojcu. Po krótkiej lekturze zestawienia oferowanego sprzętu stwierdzam, że jest tam wiele wartościowych rzeczy. Zatem jest to informacja przeznaczona głównie dla konstruktorów urządzeń nadawczo-odbiorczych, konstruktorów anten, jak też dla kolekcjonerów starego sprzętu. Jest w czym wybierać.

Czytaj dalej

Spotkanie Zespołu SN0HQ w Burzeninie

W ostatni weekend tj. 11-12 maja br. wraz z Markiem SP2NNO wziąłem udział w Spotkaniu Zespołu SN0HQ w Burzeninie, gdzie przedmiotem obrad była ocena wyników tego Zespołu w ubiegłorocznych zawodach IARU HF Contest 2018 na poszczególnych pasmach, a także przygotowania do tegorocznych zawodów. Warto wiedzieć, że w skład tego ekskluzywnego Zespołu wchodzą najlepsi krajowi operatorzy – kontestmeni posiadający najwyższe umiejętności operatorskie. W zawodach międzynarodowych Zespół ten dwukrotnie zajął 2 miejsce, a w ubiegłorocznych zawodach czwarte miejsce w świecie. Aby poznać bliżej specyfikę i osiągnięcia tego Zespołu wystarczy poczytać na stronie: http://sn0hq.org.pl

Czytaj dalej

Najnowsze wiadomości klubowe

Ostatni dzień klubowy tj. wtorek – 7 maja br. był dla naszego zespołu klubowego również bardzo pracowity. Podzieliliśmy się rolami i każdy z nas miał do wykonania określone zadania. Romek SP9UVQ w godzinach przedpołudniowych papierem ściernym wyrównał wszelkie zadry i nierówności na przygotowanych korytkach do licznych kart QSL, a następnie pomalował je lakierem bezbarwnym. Tadeusz SP9HQJ zajął się sprawą segregowania i umieszczania kart QSL w korytkach, a zbiór kart jest dość imponujący. Są tu karty z egzotycznych krajów, z wypraw oceanicznych polskich i zagranicznych nadawców, a także dość pokaźny zbiór kart okolicznościowych polskich i zagranicznych. W tym zakresie nadrabiamy zaległości. Przygotowujemy też opracowanie najnowszej wersji klubowej karty QSL. Ogłaszam dla aktywistów klubowych konkurs na opracowanie najlepszego wzoru karty QSL. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda.

Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Latest